تبلیغات
وبلاگicon
Isfahan City - خانه عامریها
اِصـ ـفـ َـهــــــــــ ـان شَهـــــــــرِ زیبایِ خُداســـ ـتـــــــ

خانه عامریها

چهارشنبه 10 اسفند 1390 04:34 بعد از ظهر

نویسنده : Admin
ارسال شده در: تاریخچه ، آثار تاریخی ، خانه های تاریخی اصفهان ،
یکی از با ارزش ترین و وسیع ترین مجموعه های مسکونی تاریخی کاشان، خانه‌ی حاجی میرزا اسدالله است که امروزه به خانه‌ی «سهام السلطنه» یا «عامری ها» شهرت یافته و متعلق به دوران زندیه است. این خانه پس از زمین لرزه ی سال 1192 هجری قمری در کوچه ای مجزا، بر خیابان علوی در دوران آبادانی کاشان بنا شده است و در محله سلطان میر احمد واقع است.
مجموعه مسکونی عامری‌ها وسیع ترین خانه‌ی تاریخی جهان به شمار می رود که مشتمل بر 8000 مترمربع عرصه و 12000 مترمربع زیربناست. این مجموعه که دارای حیاط های اصلی وسیع اندرونی و بیرونی است، قدمتش به عهد زندیه می رسد. ولی بعدها در عهد قاجاریه (اواسط قرن 13 هجری) «سهام السلطنه عامری» اقدام به بازسازی آن نموده است و در حهت گسترش بنا حیاط هایی به آن اضافه کرده است. این خانه هفت حیاط دارد که چهار حیاط آن به صورت بیرونی، اندرونی، مهمان خانه، حیاط خدمه و سواران نظامی مورد استفاده قرار می گرفته است. و از سه حیاط دیگر برای سکونت نزدیکان نزدیکان سهام السلطنه در نظر گرفته شده بود.

 خانه ی عامری ها حدودا 85 اتاق دارد و دارای حمام اختصاصی زنانه و مردانه است که در خانه های قدیمی موردی استثنایی به شمار می رفته است. بعد از سهام السلطنه فرزند وی ابراهیم خلیل خان عامری اختیاردار حیاط های اندرونی و بیرونی بود و در باقی قسمت های بنا دیگر افراد این خاندان سکونت داشته اند. در شمالی ترین قسمت بنا خانه «حشمت الله خان عامری» و در بخش جنوبی بنا خانه‌ی بزرگ عامری ها و بعد از آن خانه‌ی دیگری است که بر خیابان علوی واقع شده است.
خانه های دیگری نیز سابقا در قسمت های شمالی و غربی بنا وجود داشته که بعدها تفکیک شده است و دارای مالکیت شخصی آقای یوسفی است. در سال های 1374 تا 1375 با موافقت شهرداری کاشان، هیئت کاشان با همکاری اداره میراث فرهنگی کاشان پس از کسب اجازه از دادستانی وقت به دلیل عدم وجود مالکین خانه عامری ها موفق به کسب مجوز تعمیر بناهای مذکور گردید و بسرعت برنامه مرمت بنا شروع و حدود 80 درصد از عملیات مرمتی و بازسازی مجموعه انجام گرفت.

 تصمیم خرید خانه یوسفی در سال 1376 گرفته شد و تعمیرات قسمت هایی از آن آغاز شد و به دلیل ایجاد وقفه در عملیات مرمت و بازسازی که به خاطر متوقف شدن عملیات هیئت امناء رخ داده بود کسب تملک خانه «حشمت الله خان عامری» در شمال مجموعه و خانه ی دیگری در غرب بنا با شکست مواجه شد.
در معماری این بنا از شیوه ی گودال باغچه‌ای بهره جسته‌اند که دلیل آن جریان یافتن آب قنات ها در تمامی حیاط ها و در حوض خانه های اطراف آن بوده است. در گرمای طاقت فرسای کویر بادگیرهای بلند هوای سرداب ها را قابل تحمل تر می کند تا اهل خانه با سکونت در سرداب ها ازهوای نسبتا خنک و دلچسب لذت می برند. خانه ی عامری ها امروزه بیشتر به نام «ابراهیم خلیل خان عامری» مشهور است و مجموعه ای گران بها و نایاب از هنرهای نقاشی، کاشی کاری، مقرنس کاری، قرینه سازی و گچبری و هنر معماری اسلامی را در دسترس هنرمندان و علاقه مندان هنر قرار می دهد.
خانه عامری ها دارای حیاطی بسیار وسیع است که یک اتاق پنچ دری و اتاق های آن در شمال و خانه ی بزرگ که نام یکی دیگر از بخش های بنا است در جبهه جنوبی قرار گرته که دارای ایوانی بلند در جنوب است وپس از آن اتاق پنچ دری و در اطرا ف آن اتاق ها و حیاط خلوت ها واقع شده اند که زیرزمین در پایین این بخش قرار گرفته است. در قرینه این ضلع یک سری اتاق در کنار هم قرار گرفته اند و در زاویه شرقی حوضخانه در بین ضلع و طرفین آن اتاق ها و سالن هایی تعبیه شده اند و حیاط قدیمی مجموعه در شمال شرقی واقع شده است که مورد استفاده ساکنین خانه و در مواقعی خاص اهالی نیز از آن استفاده می کرده اند.

 در جنوب بنا یکی دیگر از خانه ها قرار گرفته که از سمت جنوب به خیابان علوی می رسد. بخش هایی از این ساختمان در زمان احداث خیابان علوی از بین رفته بود ولی با کج کردن مسیر خیابان و حفاری بخش های یاد شده را بصورت اولیه آن که جزئی از حوضخانه بود بازسازی شد. ایوان بلند و وسیعی در نمای شمالی این خانه به چشم می خورد که درپشت آن اتاق پنچ دری و در اطراف آن اتاق ها و سالن های دیگری تعبیه شده است. در جبهه غربی و شمال غربی باربند و جلوخان ورودی واقع است و در بخش غربی آن یکی دیگر از خانه های مجموعه که به شکل گودال باغچه است قرار گرفته است و بخش های مختلف بنا مزین به انواع گچ بری ها و نقاشی ها و آیینه کاری ها است. قسمت های مختلف این مجموعه از روابط داخلی صحیحی برخوردار هستند ولی هریک از خانه ها بطور مجزا ورودی مستقل با سردر و هشتی و راهرو دارد و بناها به صورت تک بنا یا مجموعه دارای ارزش فراوانی هستند که یادگار دوره ی پدرسالاری است.
ابزار امتیاز دهی

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 24 فروردین 1391 04:52 بعد از ظهرمترجم وب با 36 زبان زنده دنیا

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل

فرم تماس

كد ماوس