تبلیغات
وبلاگicon
Isfahan City - پل شهرستان
اِصـ ـفـ َـهــــــــــ ـان شَهـــــــــرِ زیبایِ خُداســـ ـتـــــــ

پل شهرستان

شنبه 17 دی 1390 12:49 بعد از ظهر

نویسنده : Admin
ارسال شده در: آثار تاریخی ، پل های واقع بر روی زاینده رود ، پل شهرستان ،
از دوران بسیار کهن، هنگامی که بشر توانست آب را مهار کند و مسیر آن را مشخص سازد، از تنه درختان برای عبور و مرور از عرض رودخانه استفاده کرد. این گونه بود که کار پل سازی رواج پیدا کرد. پل ها از بناهایی هستند که در ادوار گذشته در مسیر جاده های کاروانی، راه ها و روی رودها ایجاد شده اند. ایران در دوره باستان و دوره اسلامی سهم قابل توجهی در توسعه پل سازی داشته است.
یکی از قدیمی­ترین پل­های رودخانه زاینده رود، «پل شهرستان» اصفهان است. این پل جزو بناهای تاریخی و مشهور اصفهان است، که در 3 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد. بعضی از مورخان و باستان شناسان بنیاد آن را به زمان هخامنشی و ساسانی نسبت داده اند، ولی ساختمان­های روی پل از نمونه معماری اسلامی ـ دیلمی و سلجوقی  متأثر شده است. از نظر معماری و قدمت زمان ساخت، در مجموعه پل­های قدیمی فقط پل های دزفول و شوشتر با آن برابری می کنند. در زمان­های قدیم این پل به نام «گی» و بعد از اسلام به «جی» و «سارویه» شهرت داشت و نظر به نزدیکی به قریه «شهرستان» به این نام نیز شهرت یافت. گاه این پل را «جسر حسین» نیز می نامیدند که به علت وجود مقبره آجری کوچکی به نام «شاهزاده حسین» در نزدیکی آن است. و نسب او را چنین می گویند: حسین بن زید بن حسن بن علی.

 

 


پل شهرستان در دوره «دیالمه» و «سلاجقه» تنها پل مهم زاینده رود در داخل اصفهان و پل ارتباط جنوب و شمال شهر بود و دروازه جنوبی شهر را شامل می شد.
طول این پل 105 متر و عرض آن 5 متر و دارای 12 دهنه بزرگ هلالی شکل (دهانه های فوقانی و تحتانی) می‌باشد. پایه های پل بر روی سنگ های طبیعی کف رودخانه استوار گردیده است و مصالح پایه ها و بدنه از سنگ و ساروج بوده و در تاق­ها آجر به کار رفته است. شاه نشین شمالی پل به نظر می­رسد که محلی برای دریافت عوارض از کاروانانی بوده که از روی پل برای رفتن به شهر شیراز عبور می­کردند و حتی می توانسته جایگاهی برای اسکان بزرگان در هنگام جشن آب پاشان بوده باشد. امتیاز خاص پل شهرستان در ساختار آن است که سرستون‌های به طرف رودخانه، دارای سوراخ هایی است که هنگام طغیان آب به این ستون ها فشار وارد نشود و از این سوراخ ها آب خارج شود.
از آثار برجای مانده نزدیک پل می توان به «مسجد جامع جی» از دوران سلاجقه و مقبره «خلیفه عباسی الراشد باالله» (متوفی 532 ق) و قلعه قدیمی اصفهان به نام «کهندژ سارویه» و «حصار جی» را در مجاورت پل نام برد.
این پل که در حاشیه شهر اصفهان قرار گرفته، امروزه نمایشگاه بین المللی شهر اصفهان را در کنار خود می بیند و شاید از حاشیه ای بودن آن کمی کاسته و بیشتر از پیش توسط علاقه مندان دیده می­شود.

 
ابزار امتیاز دهی

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 17 دی 1390 12:53 بعد از ظهرمترجم وب با 36 زبان زنده دنیا

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل

فرم تماس

كد ماوس