تبلیغات
وبلاگicon
Isfahan City - تالار اشرف
اِصـ ـفـ َـهــــــــــ ـان شَهـــــــــرِ زیبایِ خُداســـ ـتـــــــ

تالار اشرف

چهارشنبه 17 خرداد 1391 11:31 قبل از ظهر

نویسنده : Admin
ارسال شده در: تالار اشرف و تالار تیموری ،
وجه تسمیه این بنای تاریخی به صورت واضح مشخص نمی باشد و در مورد آن چندین نظریه وجود دارد که حتی برخی دیگری را رد می کند. مثلا در بعضی کتابها گفته شده که نام اشرف به دلیل این است که می گویند چون اشرف افغان در بین عمارات سلطنتی دوره صفویه این بنا را برای سکونت خود انتخاب کرده است از این رو این بنا  با نام «تالار اشرف» خوانده شده است. اما در کتاب آثار ایران آندره گدار این وجه تسمیه کاملا اشتباه خوانده شده و گفته شده که نام این تالار هیچ ارتباطی با اشرف افغان ندارد و این  بنا را به شاه عباس دوم نسبت داده اند.
این عمارت مجموعه ای از اتاق ها و تالارهای زیبایی است که دارای تزئینات بسیار زیبا و با ارزش است و برای سکونت پادشاه و خانواده و دربار او از آن استفاده می شده است. خوشبختانه تالار مرکزی این کاخ و یکی از اتاق های بزرگ آن که دارای تزئینات عمده و بسیار زیبا می باشد هنوز پابرجا است و می توان گفت اکثر تزئینات آن به صورت کامل و سالم موجود است.

 

 


این فضا بسیار مجلل بوده و دارای گچ بری های برجسته لاجوردی و طلاکاری بوده، طاق های آن بلند و از مقرنس هاس زیبای طلاکاری پوشیده شده است. در وسط تالار مرکزی در سقف یک ترنج زیبا از طلای خالص وجود دارد که بسیار چشم نواز و جذاب بوده و به محض ورود به فضا نظر همه را به خود جلب می کند. یکی از مواردی که در این بنا خاطر انسان را می آزارد این است که این بنا علی رغم  اینکه دارای در و پنجره های متعدد و زیبایی بوده و همگی هم به سمت جنوب باز می شده است، همه نابوده شده و در حال حاضر هیچ اثری از این در و پنجره ها باقی نمانده است.
سازه این بنا تقریبا کاملا با چوب بست اجرا شده است. بام این بنا به صورت مسطح و بر روی پایه های بلندی که با طلای ضخیم پوشیده شده بنا نهاده شده است، سقفی که ارتفاع آن حدود 26 یا 27 قدم بوده و به وسیله قطعات چوب متصل به هم تزیین شده، تزئینی که برق طلای آن زیبایی خاصی را به این فضا داده است.

 

 


این بنا در دوره های مختلف تاریخی کاربری های متفاوتی داشته و اقوام مختلفی را در خود جای داده است شاردن سیاح فرانسوی در مورد این بنا چیزی نگفته است. اما به بنایی به نام تالار طویله اشاره می کند که در همین مکان قرار داشته و تاجگذاری شاه سلیمان در آن انجام شده است که از نظر ساختمانی با تالار اشرف تفاوت داشته است. پس بنابر گفته های شاردن می توان ساخت آن را مربوط به اواخر سلطنت شاه سلیمان و یا عهد شاه سلطان حسین دانست.
از طرفی دیگر گفته اند که اوایل جنگ جهانی اول (1918-1914) این تالار به صورت انبار علوفه بوده و سپس واحدهای نظامی روسی در آن مستقر شده و پس از آن جایگاه دسته موزیک نظامی بوده است که خوشبختانه در آن دوران تزئینات زیبای این بنا در زیر گچ پنهان بوده و نمایان نبوده است.
در یک دوره ساختمان های چپ و راست تالار که فشار طاق ها را خنثی می کرد، را خراب کردند و این امر باعث شد که بقای بنا به خطر بیفتد. این اتفاق باعث شد که شکاف هایی در بدنه و گنبد بوجود آید و در شرف ریزش قرار گیرد ولی با مرمت این بنا از خطرات احتمالی دیگر جلوگیری شد و بعد از مرمت و استحکام بنا گچهای پوشاننده تزیینات را برداشته و گچ بری های زیر آن را ترمیم کردند.
ابزار امتیاز دهی

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 9 تیر 1391 01:56 بعد از ظهرمترجم وب با 36 زبان زنده دنیا

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل

فرم تماس

كد ماوس